Liška B.
Moravské divadlo Olomouc
/ Kč

Termín bude upřesněn.

Skupina

B

velký sál

Autor

Rudolf Těsnohlídek, Miroslav Krobot, Lubomír Smékal

Režie

Miroslav Krobot

www.moravskedivadlo.cz

Nepotlačitelná touha po svobodě, osobitý humor, sarkastické glosování mezilidských vztahů a jedinečný krajový kolorit. Tak jsou vykreslení lidští i zvířecí hrdinové, jako jsou revírník Bartoš, Rechtor, Harašta, lišák Zlatohřívek, Jezevec, Datel nebo Komár. Jejich osudy se vzájemně prolínají a ovlivňují, aby tak zdůraznily nutnost harmonického vztahu mezi člověkem a přírodou. Miroslav Krobot pracuje s vlastní dramatizací Těsnohlídkova příběhu, kterou vytvořil společně se svým stálým tvůrčím partnerem Lubomírem Smékalem. Důležitou složkou celé inscenace je hudba Martina Hůly a jeho 12 krásných i zábavných písní. Sborové scény navozují až magickorealistickou atmosféru.

Předlohou dnes již klasického literárního díla byly skutečné příběhy lišky Bystronožky, která prý doopravdy žila v hájovně v obci Veselí na Šumpersku. Vyprávění o jejích kouscích si od hajného vyslechl malíř Stanislav Lolek, jehož kresby pak inspirovaly Rudolfa Těsnohlídka k napsání povídky o chytré lišce. Ta byla vinou tiskařské chyby v Lidových novinách, kde příběh na pokračování vycházel, překřtěna na Bystroušku. Lolkovy ilustrace doprovázely i Těsnohlídkovu knihu vydanou roku 1920 a staly se tak nedílnou součástí literárního života lišky Bystroušky, jež neodolatelným a svébytným způsobem popisuje příběhy svérázných postaviček lesní i lidské havěti. Novinové povídky zaujaly i Leoše Janáčka, pro něhož se staly libretem k opeře Příhody lišky Bystroušky z roku 1924, díky které znají tuto vychytralou šelmičku diváci po celém světě.  

Miroslav Krobot vystudoval brněnskou JAMU. Působil v divadlech v Chebu, v Hradci Králové a Praze. Roku 1993 získal Cenu Alfréda Radoka za vlastní dramatizaci Roku na vsi, kterou inscenoval v Národním divadle. Od roku 1996 do roku 2014 byl uměleckým šéfem Dejvického divadla, kam přivedl svůj absolventský ročník Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Dejvické divadlo se pod jeho vedením stalo několikrát Divadlem roku, jeho inscenace legendami. Sám je oceňovaný herec.
Lubomír Smékal vystudoval psychologii. Většinu svého profesního života se věnoval manželskému a rodinnému poradenství. S Miroslavem Krobotem jsou kamarádi od základní školy v rodném Zábřehu. Jejich prvním společným dílem byl scénář k filmu Díra u Hanušovic. Následovaly filmy Kvarteto a Velká premiéra a spolupráce na představení Dejvického divadla a Cirku La Putyka Honey. V roce 2023 založili ve svém rodném kraji ochotnický divadelní spolek s názvem Spolek 23.

Hrají: Jiří Přibyl/ Jiří Bartoň j.h., Kristína Herz/ Daniela Klevetová, Pavel Hekela j.h., Zdeněk Julina, Tomáš Krejčí, Jan Ťoupalík, Lenka Kočišová, Ivana Plíhalová, Lukáš Červenka, Jana Posníková, Marek Pešl

Sbor: Václav Bahník, Vlasta Hartlová, Naděžda Chroboková-Tomicová, Romana Julinová, Jaroslav Krejčí, Vendula Nováková, Natálie Tichánková, Petr Vaněk, Vladimíra Včelná, Adam B. Sychrow j.h., Ilona Krejčí, Věra Šindlářová, Barbora Šebestíková j.h., Vivienne Cao j.h., Jan Vrbacký j.h., Karel Smrček j.h.